Als partner van de KNLTB helpt Holland & Barrett mensen om vitaler te leven, met de focus op voeding, ontspanning, slaap en beweging. In deze terugkerende gezondheidsrubriek besteden we ditmaal aandacht aan het onderwerp ontspanning. Aan het woord is Ruben de Bruin, Expert Prestatiegedrag bij de KNLTB.
Ter voorbereiding op het nieuwe buitenseizoen is naast goede fysieke opbouw, een uitgerust slaappatroon en voeding, de mentale status een belangrijk aspect.
In een wereld waar iedereen de hele dag ‘aan staat’ is sport - en tennis in het bijzonder - uitermate geschikt om het hoofd leeg te maken. ‘Als je tennist komen er gelukshormonen vrij. Dit geeft een goed gevoel en helpt mee aan een beleving van ontspanning’, aldus Expert Prestatiegedrag De Bruin.
‘Als je een lange dag hebt gewerkt, gestudeerd of iets dergelijks dan zit je hoofd vol. Je bent een tijd bezig om deze informatie te verwerken. Dit kan ook gaan om bepaalde gesprekken of een vraagstuk dat je moet oplossen waardoor je gaat overdenken. Door te tennissen doorbreek je het proces van overdenken, want tijdens het spel moet je uitsluitend op de aankomende bal letten. Je schakelt je aandacht dus naar iets heel anders, waardoor je het overdenken links laat liggen. Als je even later van de baan stapt, is het proces van overdenken gestopt. Je hebt je hoofd zeg maar leeg gemaakt.’
Tijdens het scrollen op je telefoon komen ook gelukshormonen vrij, maar dit werkt volgens De Bruin wel heel anders dan tijdens het sporten. ‘Tijdens het scrollen op social media krijg je telkens korte piekjes van deze gelukshormonen, terwijl met sporten het proces geleidelijk gaat en het daardoor langer blijft hangen.’
Het “aan staan” wat eerder werd benoemd is volgens De Bruin niet verkeerd. Het is echter veel belangrijker dat we leren om ook weer “uit” te gaan staan.
‘Door de manier waarop we ons leven nu hebben ingericht, is het veel moeilijker geworden om uit te gaan. We staan zonder dat we het doorhebben eigenlijk langer aan. Want die telefoon blijft nieuwe prikkels aanvoeren. Het is daarom goed om regelmatig een andere omgeving op te zoeken dan je werkplek of school. Je moet dan een stukje reizen, bent in beweging en komt even buiten.’
De tennisbaan is dus de ideale plek om te ontsnappen en te ontspannen in een andere belevingswereld. ‘Als je merkt dat je veel overdenkt of het takenlijstje van de dag wel tien keer doorneemt of je alles wel hebt afgevinkt of telkens aan een probleem denkt dat je maar niet krijgt opgelost dan zijn dat wel vroege signalen om iets mee te doen, voordat je eventueel in een burn-out terecht kan komen. Investeer om er even tussenuit te gaan. Laat de processen waar je mee zit rusten tot de volgende dag. Tennissen is daarvoor een geweldige afleider!’
Hoewel een competitiewedstrijd straks in april kan zorgen voor wat spanning, is het ook een vorm van ontspanning. ‘De kriebels in je buik voor een wedstrijd is een soort van goede spanning. Het niet willen verliezen kan zorgen voor stress.’ Hoe daarmee om te gaan bespreken we de volgende keer met De Bruin.
Voor nu lekker de baan op!