Boy Westerhof volleert (Suthwalda, finale)

Play-offs Eredivisie Heren: Nieuwkomers TEAN en Rhoon gaan genieten en leren van gevestigde orde

Met TEAN en Rhoon Providercheck.nl kennen de play-offs van de Eredivisie Heren twee nieuwkomers en deze teams zijn nu al bezig om ervoor te zorgen dat dit geen eenmalige uitschieter gaat zijn. Of zij komend weekeinde al aan de stoelpoten van de gevestigde orde gaan zagen, is de vraag. Titelverdediger Suthwalda Vending @Work en Nieuwerkerk Maas de Koning zijn op voorhand favoriet om opnieuw de finale te halen.

Het was een daverende verrassing bij de start van de Eredivisie Heren 2026, de winst van promovendus TEAN (Tennis en Anders Niets) op titelverdediger Suthwalda, in Zuidwolde nota bene. Enkelspelzeges van Gijs Brouwer, Jesse de Jager en Mac Visser legden de basis voor de 2-4 zege en dit trio pakte ook in het vervolg van de competitie het gros van de punten voor TEAN.

Brouwer, in 2023 nog de nummer 114 van de wereld, was op voorhand de man waar bij TEAN het meest van werd verwacht en de tweevoudig Grand Slam-deelnemer, die in 2022 zelfs de tweede ronde haalde op de US Open, maakte die verwachting waar. Met een winst-verlies-balans van 8-2 is hij de op twee na waardevolste speler van het reguliere seizoen, achter Ronetto van Tilburg (Nieuwerkerk, 10-1) en Jarno Jans (Suthwalda, 12-2). “Het is fantastisch dat zo'n jongen, die al de halve wereld heeft afgereisd en Grand Slams heeft gespeeld, het leuk vindt om hier te spelen”, zegt Peter-Paul de Vrind, die bij TEAN verantwoordelijk is voor het reilen en zeilen van het Eredivisieteam.

Of die 2-4 zege op de eerste dag een voorbode is van wat er dit weekeinde staat te gebeuren, durft hij niet te zeggen. “Suthwalda en Nieuwerkerk zijn al een paar jaar dominant. Ik denk dat zij dit weekeinde ook de te kloppen ploegen zijn”, aldus De Vrind in aanloop naar de halve finales. Daarin staan zaterdag de nummers 1 en 4 tegenover elkaar, Nieuwerkerk en Rhoon, en de nummers twee en drie, Suthwalda en TEAN.

Vastleggen voor play-offs

Voor zowel TEAN als Rhoon is het de eerste keer dat zij aan de play-offs meedoen. Bij beide teams lag de focus op handhaving, maar nu het finaleweekeinde is bereikt, kijken zij ook al verder. Dit heeft alles te maken met het aantal spelers dat beschikbaar is voor dit weekeinde. Bij topteams als Suthwalda en Nieuwerkerk is het al gebruikelijk om spelers hiervoor vast te leggen. “Die clubs zijn verder dan wij”, stelt Wilco Geenen van Rhoon. “Dat is de les voor volgend jaar. Met spelers al afspraken maken over die play-offs. Maar hoe ga je iemand verplichten om een weekeinde vrij te houden als je niet zeker weet of je het haalt? Dat is wel lastig”, aldus de team-captain van de Rotterdamse ploeg.

Hij spreekt van een Champions League-effect waarbij ploegen die jaar in jaar uit de play-offs bereiken hun voorsprong op de rest van het veld alleen maar groter zien worden. “Dat moet je een keer doorbreken en dat hebben wij dan dit jaar gedaan. Wij hebben bijvoorbeeld Lewabo verslagen en dat is een team dat vrijwel jaarlijks erbij was.”

Progressie op en buiten de baan

Geenen is trots op de progressie van Rhoon. Vorig jaar, in het eerste Eredivisie-seizoen ooit, ging de vlag uit bij handhaving en met een versterkte selectie werd de lat dit seizoen al hoger gelegd. Maar niet alleen op de baan zijn er grote stappen gezet. “Ook op het gebied van entourage (tribunes, siervuurwerk, een omroeper, een dj, een foodtruck, een springkussen voor de kids) en wat we regelen voor de spelers. De drankbonnetjes worden verzorgd voor spelers en bondsmedewerkers. Koelboxen op de baan, het fruit ligt klaar. Daarin proberen wij ons te onderscheiden. Dit zorgt er denk ik voor dat andere teams hier graag komen en dat we ook aantrekkelijk zijn voor andere spelers. ”

'Genieten en leren'

Tijdens de play-offs is de Rotterdamse hoop gevestigd op Deney Wassermann en Glenn Smits, de mannen die dit seizoen de meeste punten binnensleepten voor Rhoon. Mick Veldheer en Giovanni Oradini zijn niet beschikbaar, al zou de Italiaan eventueel wel kunnen op zondag.

“We gaan ervan genieten, gaan ervan leren. Je weet nooit wat er kan gebeuren, maar we zijn duidelijk de underdog”, aldus Geenen.

KNLTB TV

De halve finales van de play-offs gaan zaterdag om 12.00 uur van start op het sportpark van TC Suthwalda. De titelverdediger en dus gastheer van de play-offs is al voor het zesde jaar op rij erbij op het moment dat de prijzen worden verdeeld. De ploeg van captain Floris Killian aast op een vierde titel in vijf jaar tijd. Nieuwerkerk is erop gespitst om na twee verloren finales Suthwalda naar de kroon te steken. In 2024 won Suthwalda de finale met 4-2 en in 2025 moest het aantal games de beslissing brengen. Kan Nieuwerkerk in 2026 dan eindelijk de hegemonie van Suthwalda doorbreken?

Het is allemaal te volgen op KNLTB TV. Op zaterdag de halve finales vanaf 12.00 uur en op zondag de finale vanaf 12.00 uur.

De wedstrijden in levende lijve bijwonen kan natuurlijk ook. Bezoek het voor deze gelegenheid fraai aangeklede sportpark van TC Suthwalda aan de Zuider Esweg 1 te Zuidwolde.

AFBEELDING: Boy Westerhof, routinier van Suthwalda, vorig jaar in actie tijdens de finale van de play-offs tussen Suthwalda en Nieuwerkerk. Deze ploegen zijn favoriet om opnieuw de finale te bereiken. Foto: Marleen Fouchier